طول مطالعه: 4 دقیقه

در فینال با ۲ گل رونالدو، برزیل برای پنجمینبار قهرمانیاش را جشن گرفت و فاصله خودش را با رقیبانش آلمان و ایتالیا که ۳ بار جام را به خانه بردهاند، افزایش داد. جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ بیستمین دورهٔ جام جهانی فوتبال بود که از ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ تا ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۴ در کشور برزیل برگزار شد و در نهایت با قهرمانی تیم ملی فوتبال آلمان پایان گرفت. در این دوره ۱۳ تیم شرکت کردند که از اروپا فقط تیمهای بلژیک، یوگسلاوی، رومانی و فرانسه حضور داشتند. ​​​​​​​!

تورم جهانی 2022 در مرحله یک چهارم نهایی بجز برزیل، تیمهای آلمان، ایتالیا، بلغارستان، رومانی، هلند، اسپانیا و سوئد اروپایی بودند و چون آنها هیچگاه خارج از اروپا به جام دستنیافته بودند، شانسشان برای شکستن این طلسم قدیمی ۱به ۷ بود. این تیم در مرحله بعد یوگسلاوی و ایتالیا را در ضربات پنالتی شکست داد و در کمال ناباوری برای دومینبار پیاپی به فینال رسید. ایران در دور مقدماتی با ۲ باخت در مقابل یوگسلاوی و آلمان و ۱ پیروزی مقابل آمریکا حذف شد.

رئال مادرید ورزش سه ایران که در دور نخست مرحله انتخابی سوریه و عربستانسعودی را شکست داده بود، در دور دوم با هنگکنگ، کره جنوبی و استرالیا هم گروه شد که به عنوان تیم اول به جام جهانی راهیافت. ۲ تیم ایران و تونس به عنوان نمایندگان آسیا و آفریقا برای نخستینبار به جامجهانی راهیافتند. ۷۴ تیم در مرحله انتخابی شرکت کردند که ۱۰ تیم از اروپا، ۵ تیم ار آمریکایجنوبی و ۱ تیم از آسیا به مسابقات نهایی راهیافتند. برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی، قهرمان دوره گذشته و میزبان بازیها بدون انجام بازیهای مقدماتی به مرحله نهایی راهیافتند.

قرعه E2 80 8cکشی ایران خودرو در فینال در دقیقه ۸۵ خطای مدافع آرژانتین روی یورگن کلینزمن، ۱ پنالتی برای آلمانغربی به ارمغان داشت که آندریاس برمه آن را به گل تبدیل کرد و همراه برزیل و ایتالیا با ۳ بار فتح جام، عنوان پرافتخارترین تیم را از آن خود کرد. برزیل با ماریو زاگالو و بازیکنان مطرح خود چون پله، ریوه لینو، کارلوس آلبرتو پریرا، توستائو و جرزینیو به مکزیک آمده بود تا شکست سخت دوره پیش را جبران کند.

رونمایی آیفون ۱۴ در فینال هلند که برای بار دوم به فینال رسیده بود با تیم جوان و ناشناخته آرژانتین با بازیکنانی چون دانیل پاسارلا، دانیل برتونی، ماریو کمپس و اسوالدو آردیلس تقابل سختی داشت و در پایان وقت قانونی ۱ بر ۱ مساوی شدند. در این دوره از ۱۶ تیم راهیافته به جام جهانی تیمهای ترکیه، کرهجنوبی و اسکاتلند برای نخستین بار حضور پیدا کردند. از ۱۶ تیم راهیافته به مرحله نهایی، ۶ تیم از آمریکایجنوبی و ۱۰ تیم اروپایی بودند. در بین ۱۶ تیم راه یافته، تیمهای ایرلندشمالی، ولز و اتحاد جماهیر شوروی نخستین حضور را تجربه میکردند.

ولادیمیر پوتین
بازی فینال با حضور بیش از ۷۵ هزار نفر در استادیوم المپیک مونیخ برگزار شد. برای نخستین بار جام جهانی در آمریکایمرکزی و بدون حضور تیمهای فرانسه، آرژانتین، مجارستان و اسپانیا برگزار میشد. سیستم برگزاری بازیها بار دیگر در این جام تغییر کرد. این کشور در این بازیها نتوانست از امتیاز میزبانی بهره ببرد. آرژانتین قهرمان دوره قبل در یک بازی غیرقابل پیش بینی، مغلوب کامرون شد و به سختی به عنوان تیم سوم پس از کامرون و رومانی از گروهش صعود کرد و با شکست دادن برزیل با تک گل کلودیو کانیگیا به یک هشتم نهایی رسید.

اما پرتغال با ۴ گل پی در پی اوزه بیو و تک گل ژوزه آگوستو بازی را برد. در جامجهانی سوئیس بازیها به صورت گروهی در دور مقدماتی و تک حذفی در مرحله بعدی برگزار شد. ۱۹۴تیم عضو فیفا در مرحله انتخابی رقابت کردند. ۴ تیم برزیل، آلمانغربی، فرانسه و سوئد با شکست حریفان به مرحله نیمه نهایی صعود کردند. ۴ تیم انگلستان، آلمانغربی، پرتغال و اتحاد جماهیرشوروی به مرحله نیمه نهایی راهیافتند و آلمانغربی و انگلستان با نتیجه مشابه ۲ بر۱ حریفان را از پیش رو برداشتند.

جام جهانی کشتی 2022 در این مرحله ایتالیا، برزیل و سوئد تیمهای اسپانیا، هلند و رومانی را شکست دادند و بلغارستان، آلمان را شکست داد و به نیمه نهایی رفتند. تیمهای ایتالیا، آرژانتین و اوروگوئه در دور مقدماتی حذف شدند و تیمهای یوگسلاوی، چکسلواکی، برزیل و شیلی به مرحله نیمه نهایی راهیافتند. ایتالیا هم ۳ بر صفر اوکراین را درهمکوبید تا حریف آلمانها در نیمه نهایی شود. در ضربات پنالتی آلمان پیروز شد و به نیمه نهایی صعود کرد.

اما در این دوره نام پله بیش از همه به ذهن خطور میکند. بازی دو تیم فرانسه و آلمانغربی پس از ۱۲۰ دقیقه با نتیجه ۳ بر ۳ به تساوی رسید که آلمانغربی موفق شد فرانسه را در ضربات پنالتی شکست دهد و به فینال برود. در این دوره تیمهای آرژانتین و هلند به عنوان سرگروه به فینال رسیدند و برزیل و ایتالیا بازی ردهبندی را برگزار کردند. تیمهای حاضر، به ۶ گروه ۴ تیمی تقسیم شدند و ۲ تیم اول هر گروه صعود کردند.

فیفا با توجه به درخشش کامرون در دوره قبل، سهمیه آفریقا را که ۲ تیم بود به ۳ تیم افزایش داد. چون مسابقات در شیلی برگزار میشد، برزیل از این امتیاز برخوردار بود که در آمریکایجنوبی به میدان میرفت. درخشش برزیل در جام سرآغازی بود برای موفقیتهای بعد. اما آلمانغربی که ۳ بار پیدرپی به فینال رسیده بود، حریف سختی برای آرژانتین به حساب میآمد. عراق، کانادا و دانمارک برای نخستین بار به جام جهانی راه یافتند. با وجود تعداد بیشتر تیمها نسبت به دوره قبل، اما مسابقات تماشاچی کمتری داشت. ​​​​!

آخرین بروزرسانی در: