طول مطالعه: 4 دقیقه

وزیر گفت برایش چه چیزی ببریم؟ در پرونده حقوقی با فدراسیون پرتغال و محرومیت دو ساله ای که برایش بریده هم دست برتر را پیدا کرده بود اما هنوز تا آزاد شدن و رسیدن به ایران اقلا دو ماهی زمان نیاز داشت. یک روز برانکو دست به شکم بیرانوند می کشید و می گفت وقتی از اردوی تیم ملی می آید اضافه وزن پیدا می کند و فردایش کی روش کل بازیکنان پرسپولیس وهمه دستیاران ایرانی اش را از اردو کنار می گذاشت.

تورم اقتصاد جهانی

در آن سفر مترجمش هومن افاضلی سرمربی وقت تیم امید بود نامی که البته سال ها بعد نقشی کلیدی در شکل گیری دو قطبی بزرگ کی روش - برانکو داشت. جایی که او سرمربی تیم ملی آفریقای جنوبی بود و موفق شد آنها را به جام جهانی کره و ژاپن برساند اما پیش از آغاز مسابقات به دلیل اختلاف با فدراسیون فوتبال این کشور، از سمت خود استعفا کرد و جومو سونو هدایت این تیم را به دست گرفت. کارلوس کی روش که خود مهدی تاج هم پس حذف از جام ملتهای آسیا منتقد سبک فوتبالش شده بود و برای برندینگ مارک ویلموتس، مدام روی فوتبال هجومی و روح فوتبال زیبا مانور می کرد. ​​!

حذف کنکور فنی حرفه ای ۱۴۰۱ درحالی که گودرزی، وزیر ورزش وقت علاقهای به ادامه همکاری با کیروش نداشت اما او به شدت بین بازیکنان محبوب بود و توصیههای بازیکنان و تلاشهای مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال باعث ادامه حضور کیروش شد. از برخورد لفظی با کریمی و قلعه نویی و مانوئل ژوزه تا فریادهای لرزه انداز بر سر روسای فدراسیون و دیگر مسئولان شان. او هیروی طرفداران پرسپولیس شد از همان روزی که روی پله های ایفمارک ایستاد و اردوهای تیم ملی را باعث افت بازیکنانش نامید!

واردات خودرو دست دوم
تیم او ابتدا مقابل نیجریه به تساوی بدون گل رضایت داد و در ادامه با حساب یک بر صفر مغلوب نایب قهرمان آن دوره یعنی آرژانتین شد. بازی آخر مقابل بوسنی و هرزگووین به باخت سه بر یک یوزهای پارسی انجامید تا ایران با یک امتیاز در گروه خود آخر شود. در روسیه ی ۲۰۱۸ ایران کارش را با سرمربی باتجربه پرتغالی خوب شروع کرد. تاج البته خوب می داند که مربی اگرچه عاشق کارش است و خود را چون ققنوسی می بیند که آمده تا آتش بگیرد و از نو احیا شود اما همیشه این رابطه برای شان مثل روزهای نامزدی نمی ماند.

برچسب های تند هواداری از خبر دلار تا خبرناهار. چون او و دیگر آرژانتینی ها خوب یادشان بود که در بلوهوریزنته بر تیم ملی آرژانتین چه گذشت.چطور داور صرب پنالتی روی دژاگه را نگرفت و چه خوش شانس بودند که ضربه سر گوچی وارد دروازه شان نشد. از دروازه شان دفاع کردند اما طوری بودند که حس غرور سهم ملت باشد. از دلال موزامبیکی تا دلال کروات! برچسب های تند هواداری از خبر دلار تا خبرناهار. از تنبیه بدنی علیرضا خطیر توسط دستیارانش تا جنگ تن به تن با علیرضا اسدی در دفتر دبیر کل .​.

دلار سبزه میدان

او در جام جهانی ۲۰۱۰ به همراه تیم ملی پرتغال در دور گروهی پنج امتیاز دشت کرد و بعد از برزیل به عنوان تیم دوم راهی یک هشتم نهایی شد. تساوی بدون گل مقابل ساحل عاج و برزیل و پیروزی پرگل هفت بر صفر مقابل کره شمالی ماحصل نمایش تیم مرد موزامبیکی- پرتغالی بود. در آن زمان محمود گودرزی مخالف جدی ادامه همکاری کارلوس کیروش بود و حتی مرد پرتغالی پس از دیدار سوم جام جهانی 2014 مقابل بوسنی در رختکن از شاگردان خود خداحافظی کرد اما اتفاقات بعدی باعث شد کیروش به فعالیت خود در تیم ملی ادامه دهد.

زلنسکی قبل از ریاست جمهوری اولین بار شاید جدی ترین انتقاد از سبک بازی کی روش برای فوتبال دفاعی اش را مجتبی جباری مطرح کرد. «قصه از جایی شروع می شود که فوتبال خوبی بازی کنیم.» این شاید در میان همه واکنش های کی روش ، هوشمندانه ترین رفتارش باشد. این دو اما 9 سال پر فراز و نشیب را داشتند. کسی که خودش هم خیلی بی سر و صدا پذیرفت پولش را بگیرد و برود.

البته با او و تیمی که خودش ساخته اگر شرایط این قدر پیچیده نشده بود ، شاید می توانستیم که یکی از دو تیمی باشیم که از این گروه صعود می کند. این جمله را کی روش بارها گفته و این البته مانیفست شغلی اش است . اما آیا مدل فوتبالی کی روش بد بود؟ با کی روش یک چیز را می شود تضمین کرد، بد نمی بازیم. ایران در روزی که کی روش به خاطر درگیری با بازیکن قد بلند کره اخراج شد، با گل زیبای جواد نکونام بازی را برد و سرمربی آن روز پاداش اش از وزیر ورزش را که معادل 60 میلیون تمان بود ، تراول چک های ۵۰ هزار تومانی گرفت!

رئال مادرید خلاصه بازی در گروه ایران کیروش، پرتجربهترین سرمربی به حساب میآید. مربی بی سر وصدای کروات که پس از صعود معجزه آسا به جام جهانی هم نتوانست صاحب مشروعیت در تیمش و بین هواداران شود . درست مثل اتفاق بازی با اسپانیا یا پرتغال در جام جهانی 2018. بله بازیکنان ایران با جان و دل ، با تمام وجودشان برای نباختن جنگیدند. اطمینان به نتایج درخور را کی روش در دو جام جهانی قبلی نشان داده . کارلوس در جام جهانی ۲۰۱۰ و زمانی که سکاندار پرتغال بود و برای اولین بار در جام جهانی حاضر میشد، ۵۷ سال سن داشت.

آیفون 14 پرو
او خود این حقیقت را یافته بود برای همین گزینه کلمبیا را دو ماهی قبل از جام ملتها برای آینده اش نهایی کرده بود. و این دعوا پیش رفت و هر بار با یک برد ، یکی از دو طرف کفه ترازوی محبوبیتش پررنگ تر می شد. اما تنها این مقامات بالادستی نیستند که چنین حسی را دارند که تقریبا با اطمینان می توان گفت نیمی از علاقمندان تیم ملی همین حالا هم کی روش را مرد نجات بخش تیم ملی می دانند.

آخرین بروزرسانی در: