طول مطالعه: 4 دقیقه

در مورد اتریوم کلاسیک لازم به ذکر است که تا فوریه سال ۲۰۲۱ سهم بازار این شبکه، چیزی حدود ۸۹۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سهم بازار ۱۶۴ میلیارد دلاری اتریوم بسیار ناچیز به نظر میرسد. با استفاده از این زبان، برنامههای جدیدی میتوانستند روی شبکه بلاک چین خلق شوند. نتیجه این بود که بهترین تصمیم ممکن، گرفتن هارد فورک از شبکه و بازگردانی تمام توکنهای از دست رفته است.

خودرو ملی لبنان

 ​​​.

این پلتفرم در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۲.۷ میلیون اتر سرمایه به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار جذب کرد و تبدیل به یکی از بزرگترین سرمایهگذاریهای جمعی در طول تاریخ شد. در این اقدام، الگوریتم ماینینگ اتریوم کلاسیک تغییر کرد و کاهش اندازهٔ فایل دگ () با افزایش نرخ هش، امکان استخراج روی پردازندههای گرافیکی 3و 4را برای کاربران خود فراهم کرد. در این رویداد بیش از ۲۵ هزار بیت کوین جذب شد که در آن زمان ارزشی حدود ۱۷ میلیون دلار داشت و بدین تریتب شبکه اتریوم به عنوان یک پلتفرم متن باز () و جهانی شکل گرفت. .

در نتیجه این کار، اتریوم کلاسیک همان شبکه اولیه باقی ماند و توکنهایی که از شبکه به سرقت رفته بودند دست نخورده باقی ماندند. جامعه اتریوم در حال بررسی میزان خسارت بود در همان حال سارقان هم میتوانستند به تخلیه سازمان ادامه دهند اما پس از مدتی این کار را متوقف کردند. پس از این حمله، یک هارد فورک از شبکه اصلی اتریوم گرفته شد که همه با اسم اتریوم آن را میشناسیم. گفتیم که اتریوم کلاسیک در واقع همان زنجیره اولیه شبکه اتریوم است و فورک جدیدی که از آن جدا شده، زنجیره جدیدی است که برای جلوگیری از به سرقت رفتن میلیونها دلار سرمایه مشارکت کنندگان پلتفرم دائو به وجود آمد.

در واقع بلاک چین برای جلوگیری از دستکاری شدن دادهها توسط افراد مختلف خلق شده بود اما با جدا شدن هارد فورک اتریوم این موضوع به شدت زیر سوال رفت. خیلی از اعضا بر این باور بودند که شبکه بلاک چین باید غیرقابل تغییر باشد و باید به شعار «کد، قانون است ()» پایبند بود. همانطور که گفتیم، طبق این قانون تا ۲۸ روز پس از برداشت سرمایه، دسترسی به آن ممکن نبود.

با استفاده از این هارد فورک تمام سرمایه از دست رفته به حسابی واریز خواهد شد که مالکان اصلی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. گویین وود قبل از خلق اتریوم به عنوان یک مهندس تحقیقاتی در مایکروسافت فعالیت میکرد و پس از آن از شبکه اتریوم رونمایی کرد که به گفته خودش «یک کامپیوتر برای تمام دنیا» است. اواسط اردیبهشت امسال (۱۴۰۰) قیمت یک رکورد تاریخی ثبت کرد و به بیشترین حد خود رسید. ۱۷۷.۲۶ دلار رکوردی بود که اتریوم کلاسیک ثبت کرد و نشان داد برنامههای بنیانگذاران آن برای آینده، بیهوده نبوده است.

برای خرید اتریوم کلاسیک میتوانید به وبسایت پول نو مراجعه و پس از احراز هویت نسبت به خرید و فروش این رمزارز اقدام کنید. برای خیلی از افراد این تصمیم تنها روشی بود که میتوانست شهرت اتریوم را حفظ کند اما برای برخی دیگر خیانت به ماهیت اصلی بلاک چین به شمار میرفت. ترکیب ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین، به همراه متن باز بودن () این پلتفرم، باعث شد که کسب و کارهای خیلی زیادی از قراردادهای هوشمند استقبال کنند.

این بدین معنی است که شبکه اتریوم خیلی سریعتر و بهینهتر خواهد بود و میتواند مقیاس تراکنشهای خود را به شکل چشمگیری افزایش دهد. لازم به ذکر است که منشاء این مشکل، شبکه اتریوم نبود و به آسیبپذیری کد قرارداد هوشمند که بر بستر بلاک چین اتریوم نوشته شده بود، برمیگشت. یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز چیست؟ تمامی این جریان زیر سر اشتباه یک سازمان تحت عنوان بود. در ۱۷ ژوئن سال ۲۰۱۶، سازمان دائو هک شد.

دلار امروز چنده
شبکه اتریوم کلاسیک در نتیجه هک شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت و باعث تقسیم شبکه به دو شاخه جداگانه شد. به همین دلیل بنیانگذارهای این شبکه نیز همان بنیانگذارهای اتریوم یعنی ویتالیک بوترین و گوین وود هستند. تنها قانون موجود این بود که تا ۲۸ روز سرمایه به یک دائوی فرزند () منتقل میشد و امکان دسترسی به به سرمایه وجود نداشت. در طول این مدت نیز دفتر عمومی سرمایهگذاری به روزرسانی میشد و همه از نتیجه کار راضی بودند تا اینکه قرارداد هوشمند هک شد.

تاریخچه شبکه اتریوم به سال ۲۰۱۳ برمیگردد. هک پلتفرم چگونه اتفاق افتاد؟ اتریوم کلاسیک یک پلتفرم رمزارز غیرمتمرکز و متن باز () است که قراردادهای هوشمند را بر بستر شبکه بلاک چین اجرا میکند. تاریخچه شبکه اتریوم به سال ۲۰۱۳ برمیگردد. در ادامه، داستان جالب جدایی این دو شبکه از هم و چرایی آن را خواهید خواند. اگر در انتهای این مطلب، حق را به اتریوم کلاسیک دادید و تصمیم گرفتید روی توکن آن، یعنی سرمایهگذاری کنید، حتما برگردید و روی خرید اتریوم کلاسیک کلیک کنید.

هکرها در کد بلاک چین یک خلاء قانونی پیدا کرده بودند که با استفاده از آن میتوانستند تعدادی توکن ثابت را چندین و چند بار مسترد و مبلغ آن را دریافت کنند. قرارداد هوشمند هم به شکلی نوشته شده بود که سرمایه اتر کاربران قبل از اینکه مقدار توکن داخلی آپدیت شود به آنها پرداخت میشد. پس از بحثهای زیادی که درباره اتر سرقت شده صورت گرفت، موضوع به رای گذاشته شد. در صورت موفقیت یک ایده طرفین میتوانستند کارمزد خود را به راحتی برداشت کنند.

این قراردادها اساسا توافقنامهای بین دو نفر هستند که به صورت کد نوشته میشوند. اتریوم نیز شبکهای بود که باعث بازگردانی این توکنها شده بود. از آنجایی که عملکرد و کاربردهای و بسیار به هم نزدیک هستند، کیف پولهای مشترکی برای نگهداری و انتقال هر دو ارز دیجیتال پیشنهاد میشود. برای مقایسه این دو رمزارز بهتر است بدانید که هارد فورک اتریوم در زمان جدا شدن یک حرکت جنجالی به شمار میرفت و در آن زمان سوژه بحثهای زیادی بود.

آخرین بروزرسانی در: